5 triků jak bezvědomě nejíst

29. 4. 2020

5 triků jak bezvědomě nejíst

Co dělat proto, abychom bezvědomě nejedli? A neměli tak častěji "hlad"?

Určitě jste někdy zjistili, že jste snědli balíček sušenek nebo chipsů anižby jste to zaregistrovali. Poradíme vám 5 jednoduchých triků, co dělat, aby se vám to nestávalo.

1) Jezte pomalu a vychutnávejte

Snažte se omezit tzv. „musím se rychle najíst, protože nestíhám…“. Udělejte si na své jídlo čas, a vychutnejte si každé sousto.

Studie z Univerzity Osaka uvádí, že lidé, kteří rychle jedli měli o 84 % vetší sklon k nadváze.

Jak to napravit? Velice osvědčenou metodou je, položit mezi každým soustem příbor. Váš mozek tak stihne zaregistrovat, že jíte.

2) Vypněte všechny rušivé elementy

Mnozí z nás během jídla sledují televizi, počítač nebo mobil. Obzvláště, když chcete volný čas využít pro zjištění co je nového na Facebooku, Instagramu nebo Twitteru.  Známý psycholog Dr. Rose Aghdami tvrdí, že v takovém případě sledujete, co děláte a ne to, že jíte. To znamená, že váš mozek nezaznamenává, že jíte, a proto máte stále pocit hladu.

Jak to napravit? Dejte svému jídlu čas, který si zaslouží. Vnímejte jeho vůni, chuť a texturu.

3) Pokud jste naštvaní, vyhněte se jídlu

Někteří z nás, když jsou naštvaní mohou hledat útěchu v jídle.  A mnohdy se přejíme anižbychom to zaregistrovali. Ale pozor! V takovém případě můžete hodně rychle získat nějaká ta kila navíc.

Jak to napravit? Zkuste se uklidnit poslechem hudby, sportem, četbou knihy nebo jinými zájmy, které vám vyplavují hormony štěstí.

4) Poděkování za jídlo

Ve většině náboženství se za jídlo děkuje pomocí modlitby.  Nemusíte se přímo řídit náboženstvím, ale zkuste někdy za své jídlo poděkovat. I když jej berete jako samozřejmost, jsou lidé, co to tak nemají. A jídlo berou jako dar.

Jak to napravit? Stačí 2 minuty vděčnosti za vaše jídlo.

5) Všímejte si toho, co máte na talíři

Všimli jste si někdy, jak dokáže být strava pestrá? Barevná? Naservírovaná? Pokud ne, děláte velikou chybu. Oceňte vaše jídlo na talíři, které jste si připravili buď sami, nebo to udělal někdo jiný.

Jak to napravit? Stačí si začít všímat barevnosti a rozmanitosti vašeho talíře.