Časté dietní chyby

13. 5. 2021

Časté dietní chyby

Víte jaké jsou časté dietní chyby?

Výživa lidí je jednou z oblastí veřejného zdraví, co se během 21. století rapidně zhoršila.

Studie uvádějí, že celosvětově bylo 11 milionů úmrtí v roce 2017 spojeno se špatnou stravou. Mezi nejzávažnější onemocnění způsobující smrt patří kardiovaskulární onemocnění, některé druhy rakoviny a diabetes II. typu.

Zatímco mnoho faktorů ovlivňuje rostoucí počet úmrtí, která souvisejí se stravou, studie zdůrazňují význam tří výživových doporučení, která jsou velmi často ignorována.

1) Nedostatek ořechů ve stravě

Největší nedostatky v optimálním příjmu byly zjištěny u ořechů a semen.  Obecně řečeno dostáváme jen 12 % doporučené dávky ořechu a semen (doporučený denní příjem je 21 g, průměrně přijímáme pouze 3 g/den). Ořechy jsou skvělým zdrojem bílkovin, vlákniny, zdravých tuků a vitamínů.

ořechy

2) Nedostatek mléka a mléčných výrobků

Dle studií, globálně spotřebujeme pouze 16 % doporučeného množství mléka (doporučená denní dávka je 435 g).

V posledních letech se dost diskutuje, zda je mléko ve výživě člověka potřebné. Bylo zjištěné, že dokonce plnotučné mléko snižuje riziko obezity a dětem pomáhá lépe vstřebat vitamín D.

mléko a mléčné výrobky

3) Nedostatek zrnin

Ani v oblasti konzumace celých zrn nedodržujeme doporučenou denní dávku (125 g/den), a přijímáme pouze 29 g/den.

Konzumace celých zrn dopomáhá ke snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění, zlepšení zažívání a pomoc při řízení váhy. Mezi tyto zrniny patří hnědá rýže, ječmen, ovesné vločky, celozrnný chléb, celozrnné těstoviny a dokonce i popcorn.

zrzniny

4) Vysoká konzumace slaných potravin a sladkých nápojů

Sladké nápoje a velice slané potraviny patří čím dál více mezi častěji konzumované potraviny. Konzumace těchto potravin a nápojů může vést ke zvýšenému riziku mrtvice, srdečního infarktu, demence, přibývání na váze aj.. Proto je vhodné tyto potraviny a nápoje nahrazovat např. zeleninou, ovocem a obyčejnou vodou.

 sladké nápoje