Povánoční detox

7. 1. 2021

Povánoční detox

Máme tu nový rok a s ním i pocit, že naše tělo potřebuje detox. Máme pro Vás tipy, které potraviny Vám k detoxu dopomůžou.

Přejídání se je jedením z největší fenoménů většiny Čechů, a to nejen o vánočních svátcích. Jenže díky tomuto trendu může docházet k častému nadýmání a problémům se zažívacím traktem.

Existují však potraviny, které Vám pomohou vrátit stav zažívání do „původního“ stavu.

1) Špagetová dýně

Podle nutriční specialistky Lindsey Pine je tzv. špagenová dýně jednou z potravin, které obnovují správnou funkci zažívání. Navíc může v kuchyni nahradit těstoviny nebo rýži. Obsahuje nízkou hladinu sacharidů a vyšší obsah bílkovin, vitamínů A, D, C, B6 a B12.

špagetová dýně

2) Voda s citronem

Jako nejrychlejší způsob detoxikace je doporučována voda s citronem. Dbejte ale na to, aby voda byla vlažná. Protože studená voda může na trávicí trakt působit stresově, kdežto vlažná voda stimuluje trávicí proces. Dále voda s citronem podporuje tvorbu žluči, která je nezbytná pro správné zažívání. Voda s citronem navíc snižuje tlak, působí proti překyselení, pomáhá při bolestech žaludku a čistí krev.

 voda s citronem

 

3) Sladké brambory

Pokud se po požití např. oliv nebo sýrů cítíte nafouklí, je dobré do svého jídelníčku přidat potravinu s vysokým obsahem draslíku. Dobrý zdrojem draslíku jsou sladké brambory, ale také avokádo či špenát.

batáty

4) Listová zelenina

Listová zelenina je asi nejznámější potravinou, co se detoxikace organismu týče. Největším zdrojem železa je z listové zeleniny špenát, který dále obsahuje vysoké množství kyseliny listové, vitamínu C, luteinu a betakarotenu.

spenat

5) Pampeliškový čaj

Už naše babičky používaly pampeliškový čaj jako lék a to nejen při nadýmání, ale i při léčbě jaterních onemocnění, onemocnění ledvin, otoků, kožních problémů, pálení žáhy a žaludku. Pampeliškový čaj působí jako diuretikum, kdy dochází k vyplavení nežádoucí vody v organismu.

pampeliska