Zdravá chůze

6. 4. 2021

Zdravá chůze

Používáte správné vložky do bot?

Mezi obyčejnými vložkami do bot a ortopedickými jsou dva významné rozdíly.

1) Větší hloubka vložky

2) Pevná výztuha ve střední části

Zatímco hloubka vložky zůstává stejná, výška a tvar výztuhy se liší a to dle toho, pro jaký účel budou vložky používány.

Díky charakteristickému tvaru, ortopedické vložky samotné, dokážou tyto vložky pomoci hned se dvěma problémy. Nejčastěji se pomocí vložek řeší propad nebo přetížení podélné klenby, ale svůj úkol plní i při zlepšení stability chodidla uvnitř boty.

 

typy klenby

 

Ploché nohy a vysoké klenby

V případě, že máte ploché nohy používají se vložky s nižším profilem, které mají za úkol podélnou klenbu lehce přizvednout a aktivovat ochablé svaly.

V případě, že máte vysokou klenbu používají se vložky s vysokým profilem, aby dokázaly chodidlo ve střední části podepřít a přetížené svaly a vazy si tak mohly odpočinout.

Kromě těchto dvou variant existují i ortopedické vložky určené pro optimální tvar chodidla = středně vysoký. Tyto vložky se tedy nejčastěji používají pro zlepšení stability chodidla a zvýšení komfortu při chůzi.

Proč ortopedické vložky používat?

Chodidla s nízkou klenbou jsou příliš pružná a často trpní nadměrnou pronací (běžný došlap chodidla).  Díky zvýšené pohyblivosti jsou pak chodidla náchylná ke zraněním z přepětí.

Vysoce vyklenutá chodidla mají opačný problém, a to příliš nízkou pružnost. Kvůli tomu špatně snáší nárazy a díky tomu tyto nárazy přenášejí skrz chodidlo až ke kolenům, kyčlím a zádům.  Navíc dochází k přenesení veškeré zátěže na příčnou klenbu a oblast pod patou.

Kromě deformace podélné klenby dochází i k problémům s příčnou klenbou.  Na tyto problém jsou speciální vložky, aby při každém kroku nebyla chůze nepříjemná.